Grudniowy przegląd małych grantów

with Brak komentarzy

 

"UŚMIECH SĄSIADA - BEZCENNY",  organizator: Ostrowiacy

Działania.

Organizacja warsztatów rękodzieła "Sąsiedzka Poduszka" i spaceru fotograficznego. Zorganizowano 10 warsztatów po 2 godziny. Podczas spotkań uczestnicy na bazie motywów ze starych makatek ściennych, opracowali własne wzory i hasła do wyszycia na poszewkach do poduszek. Uczestnicy wyhaftowali 30 poszewek na poduszki oraz przygotowali 30 zestawów do samodzielnego haftowania, które zostały wylosowane pomiędzy mieszkańców wsi podczas "Sąsiedzkiego ogniska". W "sąsiedzkim ognisku" uczestniczyło 30 osób. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali zestawy pamiątkowych magnesów, wykonanych na podstawie zdjęć uczestników spaceru fotograficznego po wsi Ostrów Północny. Wspólny poczęstunek przy ognisku, dyskusje oraz wymiana wrażeń i doświadczeń z pierwszego przeprowadzonego we wsi Ostrów Północny projektu, były działaniem podsumowującym to wydarzenie.

"Nie ma NUDY !" organizator: Aktywne Animatorki

Działania:

Projekt pn. "Nie ma NUDY!" realizowany był w 14 świetlicach na terenie Gminy Grajewo tj. Białaszewo, Białogrądy, Boczki-Świdrowo, Ciemnoszyje, Grozimy, Kapice, Kurejewka, Popowo, Przechody, Sojczyn,  Borowy, Szymany, Wierzbowo i Wojewodzin. W każdej świetlicy zorganizowano 5 spotkań pn. : "W świecie wstążki", "Zrób to sam", "3D w plastyce", "Ruch to ważna sprawa", i "Mam talent". W czasie tych zajęć dzieci wraz z rodzicami wykonywały: bombki, kartki świąteczne, stroiki, kwiaty, dywany, organizery, ozdoby do włosów, świeczniki, zwierzęta i wiele innych ciekawych rzeczy. Dzieci i ich rodzice zaprezentowały również swoje talenty - muzyczne, taneczne, gimnastyczne. W czasie zajęć "Ruch to ważna sprawa" dorośli mogli przypomnieć sobie gry i zabawy z lat dzieciństwa. W projekcie udział wzięło 176 dzieci i młodzieży oraz 60 osób dorosłych.

"Pisz piórem II”organizator: Trójka kobiet aktywnych

Działania:

Projekt "Pisz piórem II" to warsztaty kaligrafii, które odbyły się w Sokółce już po raz kolejny. Pięknego pisania uczyły się dwie grupy: początkująca i zaawansowana. Poprzednie warsztaty cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że tym razem na hasło "nowy projekt z kaligrafii" zgłaszały się osoby z całego miasta. Warsztaty odbywały się w w Sokółce 8 razy po 3 godz. Grupa początkująca poznawała temat od początku, natomiast grupa zaawansowana doskonaliła swoje umiejętności i wykonywała zdobne ornamenty. Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty i wszyscy mogli podziwiać wystawę prac.

"Odtworzenie dla mieszkańców wsi Karakule i okolic dawnego obrzędu "Swaty"organizator: Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach

Działania:

Przygotowanie i wystawienie  "Swatów". Pokazany obrzęd nawiązuje do miejsca społeczności tj. podbiałostockiej wsi Karakule. W tamtych czasach kiedy kultywowano ten obrzęd ludność wsi stanowili małorolni chłopi dorabiający pracując w pobliskim Białymstoku. W obrzędzie pojawiają się zakłady pracy i odpusty funkcjonujące w tym czasie w Białymstoku. Odtworzymy również częściową prawdziwą historię z naszej wsi, kiedy po swatach do ślubu przyjechał nie swatany kawaler a jego brat. Użyto również sformułowań i słów jaką posługiwała się ludność naszej okolicy w tamtych czasach. Obrzęd przedstawiono nie tylko dla mieszkańców Karakul, ale również dla mieszkańców Ogrodniczek.

„KGW gra integrację społeczeństwo ma"organizator: Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce

Działania:

W ramach projektu zostały przeprowadzone 4 rodzaje warsztatów kulinarnych na których zostały przekazane umiejętności i doświadczenia związane z wykonywaniem tradycyjnych potraw takich jak: pieczenie kaszanki,  robienie "kakorów" (są to pieczone pierogi z ziemniaków nadziewane kaszą z boczkiem i kiełbasą lub mięsem), przygotowywanie Pyzy z mięsem" oraz  "pierogów z różnymi farszami".  W ramach projektu rozegrany został również mecz siatkówki kobiet pomiędzy KGW Długołęka, a KGW Bajki do którego włączyli się też inni mieszkańcy naszej wsi. Finałowe spotkanie dnia 17.11.201 zakończyło działania w ramach projektu. Odbyła się degustacja wykonanych potraw, jak również potraw konkursowych i wspólna zabawa na świetlicy. Na konkurs dostarczono 13 potraw tradycyjnych, które były bardzo smaczne. Po zakończeniu projektu kobiety chcą aby w każdą sobotę odbywały się podobne warsztaty kulinarne na świetlicy, aby można było wypróbować nowe przepisy i wymienić się doświadczeniami.