Kolejna dawka inspiracji

with Brak komentarzy

Przed nami kolejna odsłona ciekawych inicjatyw realizowanych przez społeczności lokalne.

 

 

„Aktywność na pograniczu”, organizator: Koło Gospodyń Wiejskich w Siółku

Okres realizacji: 2019-04-15 do 2019-06-30

Działania:

20 spotkań warsztatowych z zakresu rękodzieła i śpiewu. Tematyka warsztatów: -słomiarstwo,
–pisankarstwo, - śpiew biały, - wyroby z wikliny papierowej, - wyroby z wełny czesankowej, - robienie frywolitek, - warsztaty kulinarne.

KGW zaprezentuje nabyte w trakcie warsztatów umiejętności śpiewu tradycyjnego podczas lokalnej uroczystości.

„Piknik rodzinny”, organizator: Grupa nieformalna Działajmy Razem

Okres realizacji: 2019-05-06 do 2019-06-14

Działania:

"Piknik rodzinny" odbył się w Janowie przy Szkole Podstawowej. Podczas pikniku były prowadzone zabawy, konkursy, konkurencje sportowe z udziałem dzieci i rodziców pod opieką animatorów, odbyła się prezentacja umiejętności artystycznych uczniów. Dzieci korzystały z urządzeń zabawowych, odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek, mamy przygotowały produkt lokalny- obwarzanki. Wszyscy uczestnicy degustowali ciasta i sałatki przygotowane wspólnie przez rodziców. Przygotowany został materiały na wystawę dotyczącą wydarzenia historycznego- Rozczłonkowanie 110 Pułku Ułanów. W projekcie wzięło udział 80 dzieci, rodzice/ opiekunów- 40 osób.

„Mądrzy rodzice - radosne rodziny”, organizator: Aktywni Rodzice

Okres realizacji: 2019-05-06 do 2019-08-31

Działania:

W ramach projektu odbyła się jedna wycieczka dzieci i rodziców do papugarni. Następnie zostaną zorganizowane rodzinne warsztaty robienia pizzy, a na koniec 10 rodziców weźmie udział w cyklu warsztatów edukacyjnych. Tematyka spotkań: porozumienie bez przemocy, nagrody i kary, bezpieczeństwo dzieci w sieci, jak rozumieć zachowanie dziecka w kontekście potrzeb i uczuć, samodzielność dziecka, zagrożenia jakie niesie ze sobą nadmierne przebywanie w wirtualnym świecie, uzależnienia wśród dzieci.

„Wiejska "Majówka", organizator:  Koło Gospodyń Wiejskich "Żochowiacy"

Okres realizacji: 2019-05-01 do 2019-05-31

  1. Organizacja spotkania: Nauka kroków dawnych tańców, np. polki, oberka, walca
  2. Organizacja wydarzenia – wiejskiej majówki. Plac zabawy został udekorowany brzozami , bibułą i pazłotkami, by oddać klimat dawnych czasów. Nieodzownym elementem był akordeonista w towarzystwie 3 muzyków. Podczas zabawy był tzw. "walc czekoladowy". Dla najmłodszych zostały przygotowane zabawy, gry z czasów ich babć i dziadków.
  3. Spotkanie podsumowujące wydarzenie. Jest duża chęć kontynuowania majówki i przygotowywania jej wspólnie w kolejnych latach.

„Opowieści o tym, jak to dzieckiem się bywało dawno, dawno temu...”, organizator: Grupa nieformalna Teraz My!

Okres realizacji: 2019-04-22 do 2019-09-30

Działania: Cykl warsztatów kulturalno - historycznych w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Warsztaty będą skupiać się na następującej tematyce: zabawki, gry i zabawy, szkoła, dom, kuchnia. Poznanie sposobów budowy dawnych chat, zapoznanie się z dawnymi zabawkami, przypomnienie sobie dawnych gier i zabaw, wspólne robienie słomkowych lalek, poznanie zastosowania ziół przez naszych dziadków w lecznictwie. Cykl warsztatów zakończony zostanie wspólnym ogniskiem w czasie którego wspólnie namalujemy to, co nam najbardziej utkwiło w pamięci w tych spotkań. Projekt skierowany jest do grupy ok. 20 dzieci w wieku wczesnoszkolnym i/lub przedszkolnym oraz  uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu, osoby głównie 60+, z różnego typu dysfukcjami, w tym zaburzeniami psychicznymi.