Kolejne pomysły na inicjatywy angażujące społeczność lokalną

with Brak komentarzy

 

"Trzy Sąsiadki Netty- Biebrza, Czarna Hańcza, Rospuda - rzeki łączą nie dzielą"organizator: W Sercu Puszczy

Działania:

 1. Spotkanie w Suwalskim Parku Krajobrazowym oraz w Muzeum Wigier w Wigierskim Parku Narodowym gdzie uczestnicy zwiedzili dolinę rzeki Hańcza. Przewodnikiem był instruktor-historyk Łukasz Faszcza
 2. Spotkanie w Raczkach pod tytułem "Raczkowskie Archiwalia-małe miasteczko w dolinie dumnej rzeki Rospudy" a instruktorem był Marcin Halicki oraz " Kartoflisko"-warsztaty wykonywania kartaczy przeprowadzone przez Koło Gospodyń Raczkowskich.
 3. Wyjazd do Jamin i do Jaziewa. Spotkanie rozpoczęło się spacerem nad rzekę Biebrza. Dalszy etap wycieczki to Jaminy i kościół pod wezwaniem św. Mateusza. Po powrocie do Jaziewa, odbyły się warsztaty genealogiczne z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym oraz prezentacja zdjęć przez SILB
 4. Ostatnie, podsumowujące projekt, spotkanie odbyło się w Augustowie

W każdym spotkaniu brały udział 4 grupy (mieszkańcy  doliny 4 rzek) , składające się od 13 do 18 osób.

" Echo Bugiem Niesie "organizator: Koło Gospodyń Wiejskich "Nadbużanki" w Mielniku

Działania:

 1. Zbiór tekstów pieśni oraz przepisów kulinarnych wśród mieszkańców Gminy Mielnik. Wydanie śpiewnika w liczbie 100 sztuk.
 2. Cykl 3 warsztatów kulinarnych, w których uczestniczyli zarówno członkowie Koła Gospodyń Wiejskich "Nadbużanki" w Mielniku jak i mieszkańcy Mielnika i okolic. W sumie w warsztatach ogółem wzięło udział 83 uczestników. Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymał przepisy wcześniej przygotowywanych potraw, oraz odbyła się wspólna degustacja połączona ze śpiewem i sąsiedzką pogawędką. Całość została uświetniona wspólnym śpiewem z zespołem Mielniczanie z Mielnika, "Krynica " z Radziwiłłówki. Ponadto podczas biesiady został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy stroik jesienny - nagrodami za 3 pierwsze miejsca były upieczone na warsztatach ciasta "mrowiska".

"Zabawmy się i zagrajmy wspólnieorganizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Słomianki

Działania:

 1. Warsztaty skutecznego komunikowania się. Na warsztatach członkowie stowarzyszenia doskonalili umiejętności skutecznego komunikowania się ze sobą i z innymi.
 2. Wywiady członków Stowarzyszenia z mieszkańcami w różnym wieku, dot., jakie gry i zabawy znają, w których chcieliby uczestniczyć na turnieju, które by poprowadzili. Gry i zabawy zostały spisane.
 3. Turniej gier i zabaw międzypokoleniowych na placu przy świetlicy wiejskiej w Słomiance. Na małe dzieci czekał zakątek zabaw i animatorka. Przeprowadzono gry i zabawy: siatkówka, zbijak, szachy, klasy ,"Wyścig Pokoju, "Stary niedźwiedź", 'Kółko graniaste","Baba Jaga patrzy" .,,Państwa","Pierścionek", Fanty itd. Można było wzmocnić siły pieczoną w ognisku kiełbasą , kanapkami, pączkami, ciastem. Za zwycięstwa w konkurencjach, za aktywność i udział mieszkańcom wręczono nagrody rzeczowe.

"Sztuka przetrwania - obóz survivalowy dla harcerzy z gminy Miastkowo" organizator: Razem dla harcerzy z Miastkowa

Działania:

W ramach projektu odbył się obóz survivalowy obejmujący przemarsz na trasie: Miastkowo - Czartoria-Rybaki-Miastkowo tj. około 20 km. W obozie udział wzięło 20 uczestników - harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie oraz 2 instruktorów i 2 opiekunów - nauczycieli Szkoły Podstawowej w Miastkowie. Młodzież została przeszkolona w zakresie zdobywania sprawoności harcerskich jak: sanitariusz/sanitariuszka, odczytywanie danych z mapy, posługiwanie się kompasem i marsz na azymut, rozpalanie ogniska, przygotowanie obozu i posiłku obozowgo czy tez nauka przetrwania w trudnych warunkach. Przemarsz został zakończony ogniskiem z kiełbaskami, w którym udział wzięli uczestnicy projektu, rodzice dzieci i młodzieży, nauczyciele oraz przestawiciele gminy Miastkowo.

Babciu, Dziadku opowiedz mi swoją historię!”,  organizator: Siemiatyckie Porozumienie Wyborcze

Działania.

 1. Konkurs na prace dotyczące "Bieżeństwo 1915" skierowane do uczniów szkół podstawowych
  i ponadpodstawowych.
 2. Spotkanie autorskie z Panią Anetą Prymak-Oniszk, które odbyło się w świetlicy wiejskiej w powiecie siemiatyckim w miejscowości Oksiutycze. Autorka książki, w formie prezentacji multimedialnej przybliżyła czasy w jakich przyszło żyć Bieżeńcom, jak i ich los związany z ucieczką na Wschód oraz późniejszym powrotem do Polski. W swej wypowiedzi często powoływała się na konkretne wspomnienia pojedynczych osób. Po spotkaniu kilku przybyłych uczestników dzieliło się swoimi refleksjami i wspomnieniami. Na koniec zaproszono do wysłuchania kilku utworów zespołu ludowego "Nowina" oraz zaproszono na poczęstunek. W spotkaniu wzięło udział około 70 osób. Społeczność lokalna zapoznała się z nurtującym ich tematem. W ciekawy sposób zostało przedstawione tło historyczne i losy "Bieżeńców".