Październikowa inspiracja projektów z III rundy

with Brak komentarzy

Dbam o środowisko. Łapy to nie wysypisko. - jesienna ekologiczna akcja promocyjna” organizator: Grupa Nieformalna Eko Przyjaciele z patronem  Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości

Działania:

W sobotę (21 września) na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej odbyła się  jesienna ekologiczna akcja informacyjna. Jej celem było zwiększenie zaangażowania społecznego związanego z ochroną środowiska oraz budowa świadomości ekologicznej oraz pogłębienie wiedzy na temat segregacji, odzysku, recyklingu, zwłaszcza wśród młodych mieszkańców miasta i gminy Łapy. Organizatorom akcji informacyjnej bardzo zależało na tym aby nie tylko uświadomić obecnym, jak pięknym miejscem jest otulina Narwiańskiego Parku Narodowego, w której  położone są Łapy ale także udowodnić, że młodzież nie tylko umie świetnie się bawić i rywalizować fair- play ale też umie po sobie posprzątać, posegregować śmieci i zostawić ten mały kawałek świata w stanie, jakim zastała.

" DRZEWA MOCY "organizator: FUNDACJA SZTUKA KOCHANIA

Działania:

Projekt obejmuje serię bezpłatnych warsztatów plastycznych i animacyjnych dla dzieci i młodzieży z Białegostoku. Podczas, których uczestnicy dowiedzą się: Ø  Jakie jest znaczenie drzew? Ø  Jak na nas oddziałują? Ø  Jak je chronić? Ø  Czy drzewa mogą leczyć?

Cel warsztatów plastycznych i animacyjnych: - edukacja ekologiczna poprzez środki artystyczne oraz gry i zabawy w terenie w zakresie ochrony zadrzewień na terenie miejskim, - nauka o gatunkach drzew, - kształtowanie postawy szacunku do przyrody.

"Grzybobranie 2019" - Podlaski zlot grzybiarzy w Borowikach "organizator: Stowarzyszenie zwykłe "Hrebla"

Działania:

Główne wydarzenie  "Podlaski zlot grzybiarzy w Borowikach" odbył się  w miejscowości Borowiki (wieś) gm. Milejczyce. Udział w grzybobraniu wzięli mieszkańcy Borowik i okolicznych miejscowości, ich rodziny i znajomi oraz przyjezdni pasjonaci grzybobrania. Cele organizacji  zlotu: integracja oraz aktywizacja lokalnej społeczności; przyciągnięcie  na wieś osób, które wyemigrowały do miast i przywrócenie ich więzi z rodzinami i regionem;  wypromowanie Borowik jako "grzybowego Eldorado" oraz stworzenie imprezy cyklicznej, potrzeba przypomnienia dawnej popularności miejscowości oraz stacji kolejowej Borowiki, do której kiedyś 20-30 lat temu zjeżdżały tysiące grzybiarzy z Białegostoku, Warszawy, Siedlec a nawet Łodzi.

Z Sąsiadem, z Sąsiadką...-działajmy razem, twórzmy więzi”,  organizator: Koło Gospodyń Wiejskich w Bajkach Zalesie

Działania.

  1. Piknik rodzinny. W programie : mecz integracyjny, konkursy i zabawy dla dzieci, stoisko zabaw dla najmłodszych dzieci, kącik konstrukcyjny, malowanie twarzy, kręcenie baloników, pokaz baniek mydlanych. Do współpracy zaproszeni zostali mieszkańcy, aby zaprezentowali swoje zainteresowania i umiejętności w postaci stoiska talentów-wystawa prac.
  2. Zagospodarowanie części działki( o wym.20x20m )obok boiska i wiaty na sad owocowy. Członkinie koła gospodyń z Bajek Zalesie oraz mieszkańcy wsi zasadzili wspólnie zakupione sadzonki, które w przyszłości  wraz ogrodem ozdobnym tworzyć będą roślinny kompleks obok siłowni rekreacyjnej, wiaty i boiska.
  3. Konkurs kulinarny. Efektem konkursu będzie wykonany Przepiśnik Kulinarny Kół Gospodyń.

"OBUDŹMY RADOŚĆ SENIORÓW W NASZEJ GMINIE"organizator: Grupa Nieformalna Klub Seniora pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Niewodnicy

Działania:

"MUZYCZNE WĘDRÓWKI PO GMINIE" Pod tą nazwą kryje się cykl spotkań . Przynajmniej jeden raz w m-cu  wyjazd do wybranego sołectwa w naszej gminie. Podczas spotkania,  przyjazd grupy 20 - 30 osób, licząc na dołączenie  grupy 10 – 20 osób  miejscowych. Spotkania planowane są na zewnątrz ,na placu przed świetlicą na których są wiaty , przy ognisku lub grillu. Na początek poznajemy historię i dzień dzisiejszy danej wsi i sołectwa. Na każdym naszym spotkaniu obowiązkowo śpiewamy i pieśni patriotyczne i przyśpiewki ludowe , piosenki biesiadne. Przed biesiadowaniem , poznajemy wieś podczas spaceru. Ludzie to widzą i niekiedy w ten sposób też do nas dołączają. Jednym słowem jest to wydarzenie towarzyskie w tej wsi. A społeczność lokalna stara się też nas ugościć ,wszak jesteśmy gośćmi , więc w myśl przysłowia "Czym chata bogata tym rada" na stołach pojawiają miejscowe specjały.