Prezentacja projektów – część VIII

with Brak komentarzy

I już ostatnia odsłona przedsięwzięć realizowanych w ramach Inkubatora. Jak widać integrować społeczność można poprzez ekologię, kulinaria, gry planszowe czy fotografię. Wszystkie zaprezentowane na stronie 54 projekty pokazują że katalog tematów i propozycji działań jest nieograniczony. Granicą jest tylko wyobraźnia.

"EKO-Aktywni "organizator: Klub Aktywni

Okres realizacji: 2018-09-25 do 2018-12-15

Działania:

 1. Sadzenie drzew i krzewów. Sadzenie wspólne drzew, krzewów na terenie gminy – udział dzieci, młodzieży, dorosłych , przedstawicieli instytucji , łącznie około 200 osób.
 2. Warsztaty z upcyklingu. Warsztaty dla dzieci/młodzieży oraz dorosłych , łącznie 20 godz. - warsztaty z zakresu nabywania umiejętności twórczego wykorzystania rzeczy niepotrzebnych, zniszczonych oraz surowców wtórnych zgodnie z ideą Upcyklingu – poprzez przekształcanie ich w coś wartościowego i funkcjonalnego. Różne moduły, w tym. sutasz i kusudama- wykonanie symboli narodowych ( kotyliony, bombki biało-czerwone, flagi, itp) - nawiązanie do 100- lecia niepodległości Polski.
 3. Warsztaty z ekologii. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, 8 godz. lekcyjnych z pokazem krótkich filmów przyrodniczo edukacyjnych. Celem warsztatów było wytworzenie trwałych nawyków i zachowań w duchu ekologicznego stylu życia w domu, w szkole i w najbliższym otoczeniu. Konkurs plastyczny " Dorośli i dzieci segregują śmieci" z nagrodami.

„Rozwój lokalnego ogrodu”,  organizator: Akademia Zieleni

Okres realizacji: 2018-09-25 do 2018-11-30

Działania:

 1. Organizacja spotkań warsztatowych (4 spotkania). Działania odbywały się na terenie gminy Lipsk (powiat augustowski, woj. podlaskie). Ogród, znajduje się na terenie Lipskiego Ośrodka Lokalnej Aktywności. W ramach inicjatywy przeprowadzono cykl 4 spotkań warsztatowych. Spotkania miały charakter warsztatowy, podczas których powstawał projekt ogrodu oraz jego wykonanie. Każde spotkanie trwało ok. 3 godz. Celem głównym projektu było zwiększenie zaangażowania 20 mieszkańców Lipska w pracę na rzecz zmiany własnego otoczenia.

 

 

 

 

„Chłopy przy garach - baby na wagarach"organizator: Stowarzyszenie Moszczonka

Okres realizacji: 2018-10-28 do 2018-11-30

Działania:

 1. Część przeznaczona dla dzieci i ich mam. 2 wyjścia dla 25 dzieci do Wesolandii. Dzieci z każdego wyjścia były bardzo zadowolone, wybawione. Natomiast rodzice bo były i mamy i tatusiowie mieli ,,wagary od dzieci '' na te kilka godzin niedzieli mogli udać się na zakupy lub spędzić czas w kawiarni ze znajomymi przy filiżance kawy.
 2. Warsztaty ,,chłop przy garach" i zabawa Zapustowa. Dwudniowe warsztaty kulinarne obaliły powiedzenie że ,,chłopy” nie gotują, panowie uważnie słuchali i wykonywali polecenia kucharza. Najważniejszym efektem warsztatów był czas spędzony razem , nabycie nowych umiejętności w gotowaniu oraz smaczny finał warsztatów podczas zabawy Zapustowej.

„Z tradycją i zdrowiem za stołem” organizator: Nieformalnie aktywni

Okres realizacji: 2018-09-25 do 2018-12-15

Działania:

 1. Przeprowadzenie spotkania Z TRADYCJĄ I ZDROWIEM ZA STOŁEM. W ramach projektu obyło się 1 spotkanie w Wiejskim Domu Kultury w Rafałówce w dniu 29.11.2018 roku. Impreza trwała ok. 3 godziny, uczestniczyło w niej 35 osób mieszkańców gminy Dobrzyniewo Duże, Zabłudów, Rafałówka, Suraż, Michałowo, Dobrzyniewo, Grabówka. Wydarzenie prowadził aktor – konferansjer. Opowiedział on min. o wybranych lokalnych bohaterach, którzy dzięki swoim działaniom mogą i są nazywani „ojcami niepodległości”. Całe spotkanie uświetniał zespół BARWIANKI, który wraz uczestnikami wykonał kilka patriotycznych pieśni. W czasie imprezy, odbył się krótki pokaz kulinarny – wykonania potraw charakterystycznych dla okresu lat 20-tych XX wieku. Wszyscy poznali wykorzystanie dziko rosnących roślin w kuchni jako przyprawy i – pod czujnym okiem eksperta, wykonali potrawy. Każdy uczestnik był udekorowany przygotowanym kotylionem – nawiązującym do flagi Polski, w kolorze biało-czerwonym, a Panie z Zespołu BARWIANKI były ubrane w stosowne stroje, nawiązujące także do barw narodowych. Dzięki takiemu spotkaniu, wspólnie z uczestnikami uświetniono setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Gry bez Prądu - Historia na Planszy”,  organizator: Fundacja "Grający Białystok"

Okres realizacji: 2018-09-25 do 2018-12-15

Działania:

 1. Prezentacja gier planszowych uczestnikom wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku .Spotkanie zapoznawcze i warsztatowe z grami planszowymi, zapoznanie z ofertą gier i nadchodzącym wydarzeniem, zorganizowanie turnieju.
 2. Sesje gier planszowych. Zostały przeprowadzanie dwa spotkania z grami planszowymi (12.11.18 oraz 19.11.18).

Podczas spotkań uczestnicy chętnie poznawali nowe gry historyczne i sprawdzali swoją wiedzę na temat polskich wydarzeń historycznych. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra "Kolejka", "Kocham Cię Polsko" oraz "Timeline - historia Polski".

„Chcę, umiem, potrafię "organizator: Grupa nieformalna z Dobrzyniówki

Okres realizacji: 2018-10-11 do 2018-12-15

Działania:

 1. Warsztaty z zakresu kroju. 5 spotkań x 2,5 godz. Warsztaty polegały na skrojeniu bluzek pod okiem doświadczonej krawcowej, które zastały wykorzystane do warsztatów z zakresu haftu.
 2. Warsztaty z zakresu haftu Zajęcia odbędą się w 20 osobowej grupie (15 osób dorosłych, 5 dzieci i młodzieży), 25 spotkań x 2,5 godz. Warsztaty polegały na wyhaftowaniu wcześniej skrojonych bluzek, dzieci i młodzież wyhaftowały serwetki pod okiem prowadzącego zajęcia.

Spotkanie integracyjne podsumowujące projekt. Uczestnicy nie tylko wykazali się nabytymi umiejętnościami, ale także podzielili się doświadczeniami oraz wrażeniami związanymi z udziałem w zadaniu publicznym. Na spotkanie została zaproszona społeczność lokalna.

„Warsztaty, biesiady, spotkania - kto by się wzbraniał?” organizator: Stowarzyszenie Kreatywnych Mieszkańców Gminy Jaświły

Okres realizacji: 2018-10-03 do 2018-12-09

Działania:

 1. Warsztaty fotograficzne. Nauka obróbki zdjęć przy użyciu programu graficznego. Nauka profesjonalnego wykonywania zdjęć.
 2. Spotkanie mieszkańców Gminy Jaświły wraz z uczestnikami warsztatów. Wspólne przygotowanie posiłku, pieczenie ciast, a następnie wspólna biesiada przeplatana rozmowami, wspomnieniami starszych ludzi o ważnych miejscach historycznych znajdujących się w gminie, dzielenie się i wymiana doświadczeń z warsztatów. Zabawa międzypokoleniowa.
 3. Stworzenie albumu. Wyjazd na spacer fotograficzny - fotografowanie ważnych historycznie i patriotycznie miejsc gminy. Podczas spaceru wzięli udział członkowie warsztatów wraz z mieszkańcami gminy. Spisanie opowieści mieszkańców o historii danych miejsc. Oddanie albumu do obróbki, oprawy i druku.

„100- lecie niepodległości Polski” organizator: STOWARZYSZENIE "DAR SERCA"

Okres realizacji: 2018-09-25 do 2018-12-14

Działania:

Projekt „100-lecie Niepodległości Polski” został zrealizowany w dniu 19 listopada 2018r. Miejscem realizacji Projektu był Dom Pomocy Społecznej w Kozarzach. W Projekcie uczestniczyli: osoby niepełnosprawne – mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, społeczność lokalna - mieszkańcy wsi Kozarze i mieszkańcy Ciechanowca oraz wolontariusze i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach. Wydarzenie odbyło się w dwóch etapach : Spektakl oraz Teatr Cieni. Spektakl przedstawiał sceny z dziejów Polski w okresie niepodległości i odbył się w pomieszczeniach terapii zajęciowej. Natomiast Teatr Cieni nawiązywał do wartości patriotycznych przekazywanych między pokoleniami w polskich rodzinach w okresie 100 lat niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie w ramach integracji wszyscy uczestnicy projektu wspólnie wykonali ciasteczka.

„Miejsce spotkań dla AA” organizator: AA przy Filarze

Okres realizacji: 2018-09-25 do 2018-12-15

Działania:

 1. Remont pomieszczenia. Zakup artykułów budowlano remontowych do wykonania remontu pomieszczenia, w którym odbywają się spotkania. Głównym celem projektu było przygotowanie sali do ciągłej pracy grupy nieformalnej z osobami które uczestniczą w spotkaniach AA.   Remontu pomieszczania dokonali sami uczestnicy spotkań.
 2. Spotkanie trzeźwościowe z okazji 11 listopada. Spotkanie trzeźwościowe nawiązujące do święta 11 listopada i rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przy kawie.