Runda II zakończona, czas na kolejną prezentację projektów

with Brak komentarzy

"Moje miejsce, moja tożsamość" - warsztaty fotograficzne dla seniorów"organizator: Podlascy Seniorzy

Działania:

Głównym celem projektu było zorganizowanie cyklu warsztatów fotograficznych dla seniorów, podczas których poznali oni podstawy fotografii (kompozycja, ujęcie, kadr, światło, warunki zewnętrzne) oraz zasady wyboru pojedynczej fotografii lub zestawu najlepiej obrazujących temat i przygotowania do publikacji, wysyłki lub wydruku, a dzięki temu przygotowywali się również do udziału w konkursie "Podlaskie ślady - człowiek, miejsce, kultura". Wystawa "Miejsce - tożsamość" została zaprezentowana w pomieszczeniach CAS. Wybrane zdjęcia zostały też opublikowane na stronie www.podlaskisenior.pl.

"Tożsamość lokalna to miejsce, w którym mieszkam"organizator: Stowarzyszenie "Sięgaj po więcej"

Działania:

Celem projektu było odkrywanie oraz utrwalanie tożsamości dziejowej gminy Sokoły. W ramach działań projektowych odbyło się spotkanie z seniorami, którzy opowiedzieli uczestnikom historię powstania kapliczki w Starych Raciborach i Rzącach oraz przybliżyli beneficjentom obrzędy, które były lub są nadal kontynuowane przy kapliczce. Lokalna społeczność została  zaangażowana do prac porządkowych i modernizacyjnych wokół kapliczek na terenie wsi Stare Racibory i Rzące. Zostały również  wykonane fotografie przydrożnych kapliczek/krzyży położonych na terenie gminy Sokoły a następnie najciekawsze zdjęcia zostały wydrukowane w formie kalendarza na 2020 rok, które zostały przekazane mieszkańcom oraz przedstawicielom samorządu terytorialnego.

"Noc Kupały"organizator: Świtezianki

Działania:

Noc Kupały rozpoczęła się od przybliżenia krótkiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Później rozegrany został mecz piłki nożnej "Ojcowie kontra synowie”. Zacięty bój zakończył się zwycięstwem synów. Następnie Świtezianki plotły wianki i wykrzykiwały hasła, które miały im przynieść szczęście, zdrowie i powodzenie u kawalerów. Kolejnym etapem był pochód z wiankami i lampionami do oddalonego o około kilometra strumyka, gdzie przy wtórze radosnego śmiechu i wróżb panny puszczały wianki na wodę, a kawalerowie łapali i wyławiali je na drugim końcu brzegu. Po spełnieniu wszystkich tradycyjnych rytuałów grupa wróciła na plac, gdzie stara wróżka wróżyła kawalerom z korzeni ziół. Najmłodsi wzięli udział w konkursie plastycznym na wizerunek pięknej Świtezianki. Późnym wieczorem, przy wtórze świętojańskich wróżb i rytualnego tańca panny wrzuciły wianki do płonącego ogniska.

„ZDROWO i KRESOWO” organizator: Koło Gospodyń Wiejskich WŚRÓD LASU w Mętnej

Działania:

Działania projektowe Zdrowo i Kresowo, swoim zasięgiem obejmowało mieszkańców wsi Mętna, Adamowo, Adamowo-Zastawa (sołectwo). Najważniejszym celem który został osiągnięty jest więź międzypokoleniowa i sąsiedzka która została stworzona podczas 22 spacerów Nordic Walking. Został zorganizowany również Piknik. Zintegrowano społeczność lokalną dodatkowo poprzez wspólne przygotowywanie stołu oraz miejsca na ognisko, biesiadowanie, próbowanie potraw kresowych, wspólne tańce. Dodatkowo uczestnicy projektu mają większą świadomość zdrowego stylu życia, którą niesie aktywność fizyczna - nordic walking. Rezultatem, który przewyższył nasze oczekiwania było wstąpienie 5 pań do Koła Gospodyń Wiejskich WŚRÓD LASU.

„Podróż szlakami Jaćwingów”,  organizator: Suwalskie Stowarzyszenie Mangi, Anime, Fantastyki i RPG "Mroczne Bractwo"

Działania:

17 sierpnia 2019 r. zrealizowana została gra terenowa. Punktów na trasie/postaci było 6 (5 + punkt start/meta). Na starcie gracze dowiadują się o zaginięciu dziecka i zaczynają go szukać, napotykając inne postaci, które oferują pomoc w poszukiwaniach w zamian za wykonanie określonych czynności i rozwiązanie zagadek (dodatkowo zakodowanych w alfabecie runicznym). Na koniec okazuje się, gracze "zginęli podczas zarazy" i zostali poddani próbom, które miały określić, czy są wystarczająco godni, by zasiadać do stołu z bóstwami, czyli napotkanymi postaciami i zagubionym dzieckiem. Na zakończenie przygody uczestnicy zaproszeni zostali do wspólnej biesiady. Każdy uczestnik otrzymał klanowy naszyjnik z podobizną zwierzęcia oraz krążek menniczy do wybicia pamiątkowej monety.